Wystawa składa się z części plenerowej (pl. Szczepański w Krakowie) i stacjonarnej (Archiwum Narodowe w Krakowie, ul. Sienna 16). Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 5 sierpnia o godz. 12.00.
Na wystawie plenerowej (25 lipca–18 sierpnia) przedstawione są wydarzenia, które zapoczątkowały w Europie i na świecie głębokie przemiany, ich konsekwencje oraz działania, które przyniosły Polsce niepodległość. Pokaz składa się z czterech części: wojenne sprawy, pejzaże wojenne, w drodze do niepodległej oraz zmiany mentalności polskiego społeczeństwa.
W siedzibie głównej Archiwum Narodowego w Krakowie (5–18 sierpnia) zaprezentowane zostaną natomiast opowieści wojenne, historie pisane życiem zwykłego człowieka: młodych żołnierzy, panien wspierających działania legionistów czy też opowieść z drugiej strony frontu – o asie niemieckiego lotnictwa „Czerwonym Baronie”. Będzie można zobaczyć także oryginalne odznaczenia wojskowe i medale okolicznościowe z lat 1914–1920, pochodzące ze zbiorów prywatnych.
Dokumenty wykorzystane do przygotowania prezentacji pochodzą z archiwów państwowych oraz z Muzeum Polskiego w Chicago.
organizator: Archiwum Narodowe w Krakowie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Urząd Miasta Krakowa
kiedy: 25 July - 18 August