„100-lecie I wojny światowej” Małopolski Program Obchodów

Małopolski Program Obchodów „100-lecie I wojny światowej” obejmuje teren całej Małopolski i jest realizowany w oparciu o trzy filary tematyczne: „Polska droga do niepodległości” (Kraków), „Walka żołnierza polskiego” (powiat tarnowski, limanowski i olkuski) oraz „Bitwa gorlicka” (powiat gorlicki). Motywem pierwszego jest wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów i postać Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości odbędą się w dniach 3-6 sierpnia w Krakowie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Poza uroczystym wymarszem żołnierzy z Oleandrów przewidziano także Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym na Błoniach oraz capstrzyk na kopcu Piłsudskiego, na Sowińcu. Będzie to wydarzenie z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry Wojska Polskiego, służące popularyzacji tradycji kadrówkowej i wiedzy o powstaniu kopca.

Drugi filar dotyczy zmagań żołnierzy polskich na froncie I wojny światowej i początku budowania polskich sił zbrojnych. Obchody organizowane będą w miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi tego okresu, tj. Łowczówku, Krzywopłotach, Limanowej. Przewiduje się m.in. uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz delegacji zagranicznych. Wspomniane przedsięwzięcia zostaną zorganizowane w 2014 roku. Natomiast główne uroczystości związane z upamiętnieniem jednego z najbardziej przełomowych wydarzeń I wojny światowej – bitwy gorlickiej, zwanej „Małym Verdun” odbędą się w 2014 i 2015 roku. Planowane są m.in. zlot młodzieży, pokaz musztry paradnej, koncert orkiestr wojskowych i rekonstrukcja bitwy.

W Małopolskim Programie Obchodów znajdują się także projekty edukacyjne, kulturalne, artystyczne nawiązujące do obchodów rocznicowych wybuchu I wojny światowej realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury, uczelnie, placówki oświatowe we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Lista Projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Programu „100-lecie I wojny światowej” – rok 2014 [PDF]

Koordynatorem Programu Obchodów, realizowanego dzięki inicjatywie Województwa Małopolskiego jest Małopolski Instytut Kultury.

MIK jest także organizatorem Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których tegoroczna edycja, zatytułowana „Wielki wybuch 1914–1918”, nawiązuje do historii tego okresu. Podczas wydarzenia (17-18 i 24-25 maja 2014) zaprezentowane zostaną zabytki militarne oraz obiekty świadczące o zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których wojna była bezpośrednim impulsem. Łącznie będzie można zwiedzić 10 miejsc. W Krakowie m.in. fort nr 44 Tonie i pałac Larischa, a na trasach małopolskich Zespół Tarnowskich Wodociągów, pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku i cmentarze wojskowe – niezwykłe dzieła architektury sepulkralnej.

Więcej informacji na stronach: www.mik.krakow.pl oraz www.dnidziedzictwa.pl.

Małopolski Instytut Kultury zastrzega sobie prawo wyboru projektów, które mogą korzystać z identyfikacji wizualnej Małopolskiego Programu Obchodów “100-lecie I wojny światowej”