Renowacja makiety plastycznej „Bitwa Gorlicka”

W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach zakończyła się realizacja projektu Renowacja makiety plastycznej „Bitwa Gorlicka”.  Zadanie to obejmowało prace remontowe przy makiecie przedstawiającej wydarzenia, jakie rozegrały się na Ziemi Gorlickiej w dniu 2 maja 1915 r.

Na powierzchni makiety, której wymiary to 2,5 m na 5 m, zostały naniesione nowe oznaczenia, zarówno te przedstawiające min. układ rzek, dróg i linii kolejowych jak i te z nazwami np. poszczególnych miejscowości. Makieta od blisko 20 lat przede wszystkim służy jednak do obrazowego przedstawienia miejsca stacjonowania poszczególnych jednostek w dniu bitwy, ich ruchu oraz rozmieszczenia linii obrony stron konfliktu biorących udział w Bitwie. Również te elementy na nowo zostały odtworzone. Niewątpliwą pomocą w zrozumieniu etapów przebiegu Przełomu Gorlickiego jest możliwość elektronicznego pokazania poszczególnych etapów walki. Temu służy odpowiednie podświetlanie makiety. Prace modernizacyjne obejmowały także i cześć związaną z elektroniką makiety.

Dodatkowym elementem przygotowanym dla zwiedzających w ramach realizacji projektu są pakieciki pocztówek pełniące rolę mini przewodników. Zestawy takie zatytułowane Wystawa pamiątek wojennych. Bitwa Gorlicka 1915 wydane zostały w języku polskim, niemieckim, węgierskim oraz angielskim.

Odnowienie makiety, która jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów muzealnej ekspozycji, stało się zwieńczeniem rozpoczętej w ubiegłym roku renowacji ekspozycji dotyczącej Wielkiej Wojny i Bitwy Gorlickiej.
Całość prac wykonywała Drukarnia Glinik Roberta Huka.

Renowacja makiety była możliwa dzięki współrealizacji projektu przez Małopolski Instytut Kultury w ramach Małopolskiego Programu Obchodów “100-lecie I Wojny Światowej”.

DSC07999 DSC08001 DSC08006 DSC08013 DSC08028