XIV Podgórskie Dni Otwartych Drzwi już w ten weekend

Już w najbliższy weekend odbędą się XIV Podgórskie Dni Otwartych Drzwi w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Utracone dziedzictwo”. Wybraliśmy dla Was kilka atrakcji, które wiążą się z historią Wielkiej Wojny oraz historią Podgórza tego okresu. Zapraszamy do zapoznania się z tematami spacerów i spotkań oraz odwiedzenia strony http://podgorze.pl/.

PIĄTEK

PODGÓRZANIE – Franciszek Maryewski, ul. Józefińska 31, godz. 18.00

Tegoroczny jubileusz 100-lecia połączenia Podgórza i Krakowa kieruje naszą uwagę na Mistrzów ceremonii z 4 lipca 1915 roku – Franciszka Maryewskiego i Juliusza Leo. Nas, podgórzan, naturalnie najbardziej interesuje osoba ostatniego burmistrza Podgórza – Franciszka Maryewskiego. Kim był, skąd przybył, gdzie mieszkał, co lubił robić w wolnym czasie, jakie miał hobby, kim byli jego bliscy, jakie było Podgórze jego czasów? Najlepiej byłoby spytać bliskich, najlepiej byłoby spotkać Pana burmistrza, najlepiej byłoby odwiedzić go w domu i zapytać. Spotkajmy się zatem z Panem Maryewskim, w jego domu, spotkajmy jego bliskich, posłuchajmy opowieści o ostatnim burmistrzu Podgórza. Zapraszamy na spotkanie z człowiekiem, który połączył Podgórze z Krakowem, imigranta jak wielu podgórzan, czułym ojcem, kompetentnym dyrektorem, przedsiębiorczym burmistrzem, zasłużonym wiceprezydentem Krakowa, honorowym Obywatelem Miasta Podgórza. W miejscu, do którego Państwa zapraszamy mieszkał 50 lat, sam je wybudował. Losy kamienicy są równie interesujące jak życiorys burmistrza. Zatem w piątek zapowiada się miły wieczór u Maryewskich na Józefińskiej pod 31. Zapraszamy, do zobaczenia.

SOBOTA

Fort „Skotniki” – Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, ul. Kozienicka 24, www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl,

dojazd do przystanku Skotniki autobusami: 106, 166, 201, 206, 213, 223 godz. 10.00 – 12.00

Fort pancerny nr 52 1/2 wzniesiono w końcu XIX wieku. Miał on bronić miasta od strony Tyńca i Skawiny. Północna część fortu – “Skotniki” jest obecnie główną siedzibą Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Jest to jednostka naukowo-badawcza Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, jedyna tego typu w Polsce. W trakcie zwiedzania goście będą mogli zapoznać się z ekspozycją poświęconą losom polskich Sybiraków, a także obejrzeć film dokumentalny o tej samej tematyce, zatytułowany Wyszli z ziemi niewoli…

Fort „Krakus” – archeologia bez łopaty

Zbiórka przy górnym końcu drogi dojazdowej do kopca Krakusa, godz. 13.00

Fort nr 33 “Krakus” powstawał sukcesywnie w latach 1849-57. Przetrwał niemal równe 100 lat. Rozebrano go w dwóch etapach, w latach 30-tych i 50-tych XX wieku. Pozostały po nim archiwalne rysunki i fotografie, a w terenie relikty archeologiczne. Odczytaniem i interpretacją tych ostatnich zajmiemy się podczas 1.5-godzinnego spaceru wokół kopca Krakusa. Oprowadza: Piotr Leonowicz.

Cały program dostępny jest pod tym adresem.

Kontakt z organizatorami: email: biuro@podgorze.pl, tel.12 396 39 49.

PLAKAT-PDOD-2015_web