Zobacz galerię “Boże Ciało podczas Wielkiej Wojny”

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzona w czwartek 60 dni po Wielkanocy, należy do najważniejszych świąt Kościoła katolickiego w kalendarzu liturgicznym. Święto to, ustanowione w połowie XIII wieku we Francji i Niemczech, obchodzone jest od XIV wieku w prawie całej Europie. W Polsce łączone jest z wyjątkowo barwnymi i podniosłymi procesjami. Święto to było także szczególnie obchodzone w państwie Habsburgów. Zarówno długowieczny Franciszek Józef I, jak i ostatni cesarz na tronie Austro-Wegier, Karol I, brali udział w wiedeńskich procesjach święta Fronleichnamsfest.

Niestety podniosłą uroczystość ciężko było celebrować w zabłoconych okopach i pod ostrzałem wrogiej artylerii. Jednak na tyłach frontu, w bezpieczniejszej okolicy, żołnierze brali udział w obchodach Bożego Ciała. W naszej galerii zaprezentowaliśmy zbiór wybranych fotografii przedstawiających wiarusów armii austro-węgierskiej i francuskiej podczas procesji. O tym, że i cywile podtrzymywali tradycje, świadczą prasowe relacje. Jednakże pierwsze Boże Ciało Wielkiej Wojny upływało w cieniu wielkiego zwycięstwa państw centralnych. 3 czerwca 1915 roku – w dzień wspomnianej uroczystości – żołnierze austriaccy i niemieccy odbili utraconą w marcu Twierdzę Przemyśl. Mimo to, jak co roku, w procesji asystowało wojsko, które, jak czytamy w relacji „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – oddało w Krakowie salwy honorowe.

Zebraliśmy dla naszych Czytelników zbiór zdjęć przedstawiających obchody Bożego Ciała w Krakowie, Wiedniu, we Włoszech, w Słowenii oraz Francji podczas I wojny światowej. Można się z nimi zapoznać odwiedzając galerię Boże Ciało podczas Wielkiej Wojny

Procesja Bożego Ciała z udziałem żołnierzy austro-węgierskich w Krakowie; źródło: www.bildarchivaustria.at

Procesja Bożego Ciała z udziałem żołnierzy austro-węgierskich w Krakowie; źródło: www.bildarchivaustria.at